Συνεπείς στο ραντεβού τους με το κορυφαίο γεγονός της πόλης ήταν και φέτος χιλιάδες δρομείς από όλη τη χώρα. Τα 5χλμ. ήταν η απόσταση με την οποία άνοιξε η χθεσινή ημέρα του 40ου Επετειακού Μαραθωνίου Αθήνας, αυτή που χρωμάτισε τους δρόμους από το Σύνταγμα μέχρι το Παναθηναϊκό στάδιο.

Νικητές αναδείχθηκαν οι Νέστορας Κολιός και Μαρία Κάσσου. Ο Νέστορας Κολιός συνέχισε τις πολύ καλές εμφανίσεις στη σεζόν και αναδείχθηκε νικητής στην απόσταση με 14.48, τίτλο που απέσπασε και το 2022. «Ήταν πολύ ωραίος αγώνας, αν και κυνηγούσα από την αρχή να κάνω το ρεκόρ διαδρομής, αλλά ούτε φέτος το κατάφερα. Είμαι ευχαριστημένος από τη διαδρομή, θα συνεχίσω να έρχομαι και υπόσχομαι πως κάποια στιγμή θα σπάσω το ρεκόρ», είπε ο αθλητής με το τέλος του αγώνα», είπε ο νικητής του αγώνα.

Στη δεύτερη θέση στο αγώνισμα τερμάτισε ο Γιώργος Κύρτσης με 14.55 και στην τρίτη ο Ορφέας Ιωάννου με 14.55.

Αρκετοί ήταν και οι επώνυμοι που έτρεξαν στον 40ο Μαραθώνιο της Αθήνας, πολιτικοί, δημοσιογράφοι και άνθρωποι των media συμμετείχαν στη διαδρομή των 5 χιλιομέτρων.